Anketi Geliştirmek

İlgilendiğiniz konu hakkında aklınıza gelen tüm anket sorularını yazın. Başlangıçta birçok sorunun bulunması az sayıda sorunun bulunmasından çok daha iyidir. Mükemmel soruyu yazmak için uğraşmayın. En başta tüm konuların kapsama alınmış olması, cümlelerin güzelliğinden çok daha önemlidir. Anket sorularını oluşturmak için beyin fırtınası, ağaç diyagramları ve diğer düşünce geliştirme metotlarını kullanmayı düşünün. Hazırlayacağımız anketteki sorular aşağıdaki özellikleri içermelidir.

Açık ve net. Anket soruları kısa ve okunması kolay olmalı. Belli bir grubun veya kesimin anlayacağı kelimeler olmamalı, teknik terimler veya anketi cevaplayan kişiler için alışılmamış kısaltmalar kullanılmamalı veya bu ifadelerin anlamları parantez içinde açık bir dille verilmeli.

Kısa ve öz. Ankette ilgilenen konuya hemen girilmeli, Fazla kelime ve düşünceler elenmeli, detaydan kaçınılmalı, anketi cevaplayan kişi, ilgisi başka bir tarafa kaymadan sorgulanan anket sorusu üzerine odaklanabilmeli.

Spesifik. Her bir soru yalnızca bir davranış, tutum, fikir, konu veya olay üzerine bilgi toplamalıdır. Örneğin siyasi bir çalışmada, hükümetin ve Muhalefetin performansını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu yanlış bir sorudur.

Açık ve kesin. Araştırmanın başında çalışma ile ilgili ve anketin içeriği ile ilgili kesin, net bilgiler olmalı, insanlar anketi doldurmaktan çekinmemeli, Bununla birlikte sorularda aynı şekilde net olmalı.

Yeterli soru: Ankette yeterli kadar soru olmalı, inşaları bıktırmadan veya anketi gelişi güzel doldurmasına sebep olacak kadar çok soru olmamalı, Bununla birlikte konu ile ilgili hiçbir soru dışarıda kalmamalı.